🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > L > Leánycserkészek Világszövetsége
következő 🡲

Leánycserkészek Világszövetsége (ang. World Association of Girl Guides and Girl Scouts, WAGGGS): 1916: egy Nemzetközi Tanács irányításával Londonban mozgalomként indult, 1928: Budapesten alakult világszövetséggé. Azóta a háromévente ülésező Világkonferencia és az általa választott 12 tagú ügyvezető Világbizottság (Genf) irányítja. - Célja, hogy világszerte előmozdítsa a leánycserkész mozgalmak egységét és segítse a barátság kialakulását a különböző népek leányai között. Világszerte szervezi a leánycserkész vezetők továbbképzését, jamboree-kat. Székhelye London (NBr.). - A ~ és részintézményei kapcsolatban állnak a →Cserkészmozgalom Világszervezetének megfelelő intézményeivel; legfontosabb összekötő szervük a Világcserkészet Konzultatív Bizottsága. A ~ konzultatív tagja számos nemzetk. szervezetnek (ECOSOC, UNESCO, FAO, ILO, UNICEF, WHO), és szoros kapcsolatokat tart fenn sok más világszervezettel is (ENSZ rész-szervezetei, eu. intézmények, emberbaráti, ifj. és nőszervezetek). 1992: 85 orsz. 118 szervezetében 8 millió tagja volt. - Közleményei: Triennial Report, Trefoil Round the World, Newsletter, Our World News, Essential Elements of Girl Guides/Girl Scouting. N.D.

LThK VIII:392. - Györgydeák 1994:58. - YIO 1996. I:1586. - EWY 1996. I:296.


Leánycserkészek Világszövetsége (ang. World Association of Girl Guides and Girl Scouts, WAGGGS): egy Nemzetközi Tanács irányításával Londonban mozgalomként indult, 1928: Parádon megtartott Leánycserkész Világgyűlésen alakult meg. –1928. V. 3–19: Mo-on gyűltek össze a világ cserkészleány vezetői. Ez alkalomból hazánkba érkezett lord Robert Baden-Powell a cserkészet megalapítója, a világ főcserkésze, feleségével Lady Olave, és lord Hampton angol főcserkésszel. Bp-en az Iparművészeti Múzeumban Országos Kézügyességi Kiállítást, Színházi Díszelőadást, majd a margitszigeti MAC pályán országos díszszemlét rendeztek. Ezen megjelent Horthy Miklós kormányzó és felesége, valamint József Ferenc királyi herceg is. A Magyar Cserkészszövetség csapatai a Ferencvárosi Sport Kör pályáján nagysikerű cserkész bemutatót rendeztek. Ezután a résztvevők Parádra utaztak, ahol az V. Világgyűlés keretében alakult meg a ~. A 9 tagú Nemzetközi Bizottságba beválasztották →Lindenmeyer Antóniát, a Magyar Leánycserkész Szövetség elnökét is. A megalakulás emlékére tervezték 1938-ra, majd a bp-i Eucharisztikus kongresszus miatt 1939: Gödöllőn rendezték meg az első leánycserkész világtalálkozót, a →Pax Ting-et. – Azóta a háromévente ülésező Világkonferencia és az általa választott 12 tagú ügyvezető Világbizottság (Genf) irányítja. – Célja, hogy világszerte előmozdítsa a leánycserkész mozgalmak egységét és segítse a barátság kialakulását a különböző népek leányai között. Világszerte szervezi a leánycserkész vezetők továbbképzését, jamboree-kat. Székhelye London (NBr.). – A ~ és részintézményei kapcsolatban állnak a →Cserkészmozgalom Világszervezetének megfelelő intézményeivel; legfontosabb összekötő szervük a Világcserkészet Konzultatív Bizottsága. A ~ konzultatív tagja számos nemzetk. szervezetnek (ECOSOC, UNESCO, FAO, ILO, UNICEF, WHO), és szoros kapcsolatokat tart fenn sok más világszervezettel is (ENSZ rész-szervezetei, eu. intézmények, emberbaráti, ifj. és nőszervezetek). 1992: 85 orsz. 118 szervezetében 8 millió tagja volt. – Közleményei: Triennial Report, Trefoil Round the World, Newsletter, Our World News, Essential Elements of Girl Guides/Girl Scouting. N.D.–Bo. J.

LThK VIII:392. – Györgydeák 1994:58. – YIO 1996. I:1586. – EWY 1996. I:296.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.